SpäťÚvod / Články / Naše projekty / duchovné cvičenia / V dome Otca je mnoho príbytkov
Najväčší je ten, kto vie slúžiťKľaknúť k nohám bratov a sestier

V dome Otca je mnoho príbytkov

5. máj 2023 / Alberto Maggi, OSM

Vytlačiť Vytlačiť
V dome Otca je mnoho príbytkov

Biblický komentár k dnešnému evanjeliu:

Jn 14, 1 - 6

V dome môjho Otca je mnoho príbytkov. Keby to tak nebolo bol by som vám povedal, že vám idem pripraviť miesto?!

Keď odídem a pripravím vám miesto, zasa prídem a vezmem vás k sebe, aby ste aj vy boli tam, kde som ja.

 

Učiteľ hovorí, že v dome jeho Otca je mnoho príbytkov. On sám nazval chrám domom svojho Otca, keď po prvý raz v 2. kap. prišiel do chrámu, kde našiel obchodníkov a hovorí: „Nerobte z domu môjho Otca tržnicu“.

Chrám je teda Otcov dom a v tom istom rozprávaní však hovorí: „Zborte tento chrám“ - dom môjho Otca - „a za tri dni ho postavím“. „Ale on hovoril o chráme svojho tela“ (Jn 2, 19.21).

Čiže, čo je domom Otca? Syn, jeho telo. Kde býva Otec? Ježiš povie: „Otec je vo mne“, lebo domov má tam, kde je milovaný.

Otec plne prebýva v Synovi, ktorý ho prijíma, tak ako Syn plne prebýva v Otcovi.

Práve tak to povie Samaritánke, že pravý chrám, kde sa klania Otcovi v Duchu a pravde, už nie je ani v Jeruzaleme, ani na vrchu Garizim, ale úplne inde, je ním Ja-Som;  je to Syn, v ňom sa uctieva Otec.

A tak v tomto dome Otca je miesto pre mnohých, je tam veľa príbytkov. Koľko príbytkov je v Otcovi? Koľko je synov a dcér, pre každé je miesto, inak nie je Otcom.

Smrť Ježiša, ktorý sa úplne zveril Otcovi a ktorý nás miluje ako Otec, nám zjavuje, že u Otca je pre nás večný príbytok. Teda to, že Syn za nás dáva svoj život a nekonečne miluje Otcovou láskou, mi hovorí, kde som doma.

Kde je môj domov? V srdci Otca je môj príbytok. Keďže u Otca je vždy miesto, v akom zmysle nám ho Ježiš pripravuje? Pripravuje ho pre nás tak, že nám ho dáva poznať, lebo sme nevedeli, že sme synmi a dcérami. Ukazuje nám, že sme synmi a dcérami, a preto máme miesto v Otcovi. A nielen ukazuje, on nám dáva svoju lásku tak, že nám umýva nohy a podáva kúsok chleba, aby sme aj my ako synovia a dcéry prebývali v Otcovi a Otec v nás.

Autor: Alberto Maggi, OSM
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Čo obnoví rodinu?

18. február 2013 / duchovné cvičenia

teologie těla pro začátečníky

Ak budúcnosť ľudstva stojí na manželstve a rodine, je nutné aby aj manželstvo a rodina prešli obnovou. Táto obnova nespočíva v tvorbe akéhosi iného či...

Nebo je stretnutie

26. november 2019 / duchovné cvičenia

Nebo je stretnutie

Pri čítaní evanjelia dnešného dňa nám až behá mráz po chrbte, keď si predstavíme že by sme toto všetko mali zakúsiť na vlastnej...

Tri podmienky slobody

4. november 2020 / duchovné cvičenia

Tri podmienky slobody

Aby sme správne chápali evanjeliá, treba ich čítať v pôvodnom jazyku a v aktuálnom historickom kontexte ich vzniku. Málo kto z nás však na to má...

Približovali sa k nemu hriešnici

5. november 2020 / duchovné cvičenia

Približovali sa k nemu hriešnici

Včera sme počuli radikálne podmienky slobody voči Ježišovi - zbavenie sa falošnosti, rodinných pút, svojej povesti a oslobodenie sa od vlastnenia majetku a tak vziať kríž....

N