SpäťÚvod / Články / Naše projekty / duchovné cvičenia / Každodenná skúsenosť
Zviditeľňovať tvár OtcaMoc blahoslavenstiev

Každodenná skúsenosť

15. marec 2024 / Alberto Maggi, OSM

Vytlačiť Vytlačiť
Každodenná skúsenosť
Biblický komentár k dnešnému evanjeliu:

Jn 7, 1 - 2.10.25 - 30

Ježiš učil v chráme a zvolal: „Aj ma poznáte, aj odkiaľ som, viete. A neprišiel som sám od seba, ale pravdivý je ten, ktorý ma poslal a vy ho nepoznáte. Ja ho poznám, lebo som od neho a on ma poslal“.
 
Tieto riadky by sme mohli nazvať takto: domnelé poznanie. Jedna vec je vedieť niečo o Učiteľovi a druhá vec je zdieľať s ním intimitu milovaného učeníka.
 
Občas mám dojem, bez toho, aby som chcel súdiť či upadnúť do toho istého omylu domnienky, že skúsenosť cirkevného spoločenstva ukazuje, že veľa vieme, že máme „poznatky“, ale keď sme podrobení skúške, vychádza najavo, že sme študijne podkutí a vycvičení (čo je samozrejme dôležité), ale v skúške faktov každý zostáva so svojím presvedčením. 
 
Skúsenosť zdieľania života s Učiteľom sa nezakladá na „Vieme, poznáme ťa“, lebo to často vedie k tomu, že Učiteľa zavrieme do klietok našich kategórií, a tým ho urobíme „poslušným“ a ľahko ovládateľným, prispôsobujúc tvrdosť jeho ponuky našej zotrvačnosti, nášmu strachu že stratíme všetko, našej „cti“.
 
Poznať ho znamená vstúpiť s Ním do intímneho vzťahu, aby sme prijali tú silu, ktorá ho „prinútila“ k tomu, aby sa stal jedným z nás: Otcovu lásku, ktorá prosí o prijatie a zdieľanie.
 
Učeníci nie sú tí, ktorí „vedia“, ale tí, ktorí žijú tak, že neodovzdávajú poznania moci, ale rozhodnutia služby; neponúkajú poznanie ako vlastniť, ale ukazujú cesty zdieľania; neučia o tom, ako vyzerať, ale ako každodenne zápasiť o to, aby sme žili pravdu o tom, že sme synmi a dcérami, bratmi a sestrami.
Autor: Alberto Maggi, OSM
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Čo obnoví rodinu?

18. február 2013 / duchovné cvičenia

teologie těla pro začátečníky

Ak budúcnosť ľudstva stojí na manželstve a rodine, je nutné aby aj manželstvo a rodina prešli obnovou. Táto obnova nespočíva v tvorbe akéhosi iného či...

Nebo je stretnutie

28. november 2023 / duchovné cvičenia

Nebo je stretnutie

Pri čítaní evanjelia dnešného dňa nám až behá mráz po chrbte, keď si predstavíme že by sme toto všetko mali zakúsiť na vlastnej...

Tri podmienky slobody

8. november 2023 / duchovné cvičenia

Tri podmienky slobody

Aby sme správne chápali evanjeliá, treba ich čítať v pôvodnom jazyku a v aktuálnom historickom kontexte ich vzniku. Málo kto z nás však na to má...

Približovali sa k nemu hriešnici

5. november 2020 / duchovné cvičenia

Približovali sa k nemu hriešnici

Včera sme počuli radikálne podmienky slobody voči Ježišovi - zbavenie sa falošnosti, rodinných pút, svojej povesti a oslobodenie sa od vlastnenia majetku a tak vziať kríž....

N