SpäťÚvod / Články / Naše projekty / duchovné cvičenia / Životný štýl sebadarovania
Stávať sa chlebom pre druhých ...Plnosťou života je láska a zdieľanie

Životný štýl sebadarovania

26. apríl 2023 / Alberto Maggi, OSM

Vytlačiť Vytlačiť
Životný štýl sebadarovania

Biblický komentár k dnešnému evanjeliu:

Jn 6, 35 - 40

Ja som chlieb života.
Kto prichádza ku mne, nikdy nebude hladovať a kto verí vo mňa, nikdy nebude žízniť.
 
Každému človekovi dal Pán tri dary. Prvým je celý svet, druhým je jeho vlastné ja, tretím je sám Boh.
 
V podstate každý dar je vyjadrením sebadarovania. To všetko je človeku darované nezištne, bez toho, aby preto niečo urobil; je však na ňom, či ich s vďačnosťou prijme a zažije v nich dar, v ktorom mu Boh dáva zo seba samého.
 
Chlieb živí život, nie je však životom. Život je prijímanie sveta a seba samého ako dar Božej lásky. Vzťah s ním je šťastím, po ktorom túži každý: večný život znamená povedať áno tomu, kto dáva vždy áno každému stvoreniu.
 
Kto robí z chleba, zo seba alebo z čohokoľvek iného, ​​vrátane zákona a zmluvy, svoj fetiš, je ako ten, kto sa zamiluje do zásnubného prsteňa a nie do toho, kto mu ho dal. Potom to, čo je znamením, stráca zmysel, čo je prostriedkom, stáva sa cieľom: život sa redukuje na hromadenie nezmyselných znakov a prostriedkov bez cieľa.
 
Jeme tak pominuteľný pokrm. Naozaj, otrávený chlieb, po ktorom človek zahynie.
 
Chlieb, ktorý Ježiš ponúka, je on sám, jeho životný štýl úplného sebadarovania. Ako „chlieb“ nám dáva svoj život Syna; „jesť ho“ znamená asimilovať ho, aby sme z neho a ako on žili.
 
V dialógu sú chlieb a viera v Ježiša úzko prepojené. Prísť k Ježišovi naznačuje pohyb viery, ktorý sa uskutočňuje tým, že ho „jeme a pijeme“, aby sme z neho žili.
 
Hlad a smäd naznačujú potrebu šťastného a plného života, ​​po ktorom človek túži. „Tí, čo ma jedia, budú mať ešte väčší hlad po mne, čo ma pijú, budú mať ešte väčší smäd po mne“, hovorí múdrosť (Sir 24,21) a zdôrazňuje kvalitu svojho daru, ktorý vzbudzuje stále väčšiu túžbu bez toho, aby vyvolal odpor z presýtenia.
 
Tu však Ježiš zdôrazňuje spokojnosť z nasýtenia; inak by to bola neustála frustrácia. Dokonca je tu uspokojená aj Adamova pôvodná túžba: stať sa podobným Bohu (Gn 3, 5).
Autor: Alberto Maggi, OSM
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Čo obnoví rodinu?

18. február 2013 / duchovné cvičenia

teologie těla pro začátečníky

Ak budúcnosť ľudstva stojí na manželstve a rodine, je nutné aby aj manželstvo a rodina prešli obnovou. Táto obnova nespočíva v tvorbe akéhosi iného či...

Nebo je stretnutie

28. november 2023 / duchovné cvičenia

Nebo je stretnutie

Pri čítaní evanjelia dnešného dňa nám až behá mráz po chrbte, keď si predstavíme že by sme toto všetko mali zakúsiť na vlastnej...

Tri podmienky slobody

8. november 2023 / duchovné cvičenia

Tri podmienky slobody

Aby sme správne chápali evanjeliá, treba ich čítať v pôvodnom jazyku a v aktuálnom historickom kontexte ich vzniku. Málo kto z nás však na to má...

Približovali sa k nemu hriešnici

5. november 2020 / duchovné cvičenia

Približovali sa k nemu hriešnici

Včera sme počuli radikálne podmienky slobody voči Ježišovi - zbavenie sa falošnosti, rodinných pút, svojej povesti a oslobodenie sa od vlastnenia majetku a tak vziať kríž....

N