SpäťÚvod / Články / Naše projekty / duchovné cvičenia / Tam, kde prekvitá život ...
Synovský vzťahKráčať s malomocnými

Tam, kde prekvitá život ...

11. január 2023

Vytlačiť Vytlačiť
Tam, kde prekvitá život ...
Biblicky komentár k dnešnému evanjeliu:
 

Mk 1, 29-39

 
„Keď sa zvečerilo, po západe slnka, prinášali k nemu všetkých chorých a posadnutých zlými duchmi. A celé mesto sa zhromaždilo pri dverách. I uzdravil mnohých, ktorých trápili rozličné neduhy, a vyhnal mnoho zlých duchov”.
 
Kde je Ježiš, tam prekvitá život. To je to, čo s radosťou objaví ten, kto číta stránky evanjelia. Kade prechádza Ježiš, tam rastie láska k životu, záujem o trpiacich, nadšenie z oslobodenia od všetkého zla.
 
Nikdy by sme nemali zabúdať, že prvý obraz, ktorý nám evanjelisti ponúkajú, je obraz uzdravujúceho Ježiša: človeka, ktorý šíri život a uzdravuje chorých. Z tohto dôvodu okolo neho vždy nachádzame biedu ľudstva: posadnutých, chorých, ochrnutých, malomocných, ​​slepých, hluchých a nemých. Ľudia, ktorým chýba život, „tí, ktorí sú v tme“, ako by povedal Bertold Brecht.
 
V bolestných dejinách ľudstva Ježišove uzdravenia prakticky nič nevyriešili. Jeho zachraňujúca prítomnosť nevyriešila všetky problémy. Boj proti zlu a jeho prejavom pokračuje aj dnes, v našej dobe. Učiteľ  nám však odhalil túto rozhodujúcu pravdu: Boh je priateľom života a vášnivo miluje šťastie, zdravie, radosť a plnosť svojich synov a dcér.
 
V encyklike „Deus caritas est“ Benedikt XVI. predstavil „program kresťana“, ktorý pochádza z „Ježišovho programu“. Podľa pápežovho krásneho výrazu musí byť kresťan, podobne ako Ježiš, „srdcom, ktoré vidí, kde je potrebná láska, a podľa toho koná“.
 
Byť zviditeľnením milosrdného Božieho srdca; toto žiada Učiteľ od svojich nasledovníkov. To je podstatné, ostatné príde potom.
 
Rastislav Dvorový
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Čo obnoví rodinu?

18. február 2013 / duchovné cvičenia

teologie těla pro začátečníky

Ak budúcnosť ľudstva stojí na manželstve a rodine, je nutné aby aj manželstvo a rodina prešli obnovou. Táto obnova nespočíva v tvorbe akéhosi iného či...

Nebo je stretnutie

26. november 2019 / duchovné cvičenia

Nebo je stretnutie

Pri čítaní evanjelia dnešného dňa nám až behá mráz po chrbte, keď si predstavíme že by sme toto všetko mali zakúsiť na vlastnej...

Tri podmienky slobody

4. november 2020 / duchovné cvičenia

Tri podmienky slobody

Aby sme správne chápali evanjeliá, treba ich čítať v pôvodnom jazyku a v aktuálnom historickom kontexte ich vzniku. Málo kto z nás však na to má...

Približovali sa k nemu hriešnici

5. november 2020 / duchovné cvičenia

Približovali sa k nemu hriešnici

Včera sme počuli radikálne podmienky slobody voči Ježišovi - zbavenie sa falošnosti, rodinných pút, svojej povesti a oslobodenie sa od vlastnenia majetku a tak vziať kríž....

N