SpäťÚvod / Články / Naše projekty / duchovné cvičenia / Pôst - návrat k Prameňu
Nik nesmie byť vylúčenýHľa, Tvoj syn! Hľa, Tvoja matka!

Pôst - návrat k Prameňu

2. marec 2022 / RD

Vytlačiť Vytlačiť
Pôst - návrat k Prameňu

"Dávajte si pozor, aby ste nekonali svoju spravodlivosť pred ľuďmi len preto, aby vás obdivovali; inak nemáte odmenu od vášho Otca, ktorý je v nebesiach" (Mt 6,1-6.16-18).

Týmito Učiteľovými slovami začína intenzívne obdobie pôstu. Žiaľ, často sa to považovalo za čas smútku, odriekania, pokánia vystaveného zamračenému pohľadu Boha, ktorý takmer akoby chcel každému povedať: „Daj si pozor! Sledujem ťa!“.

Pôstny čas môžeme venovať tomu, čo hebrejčina definuje ako „tešuvá“, čo v istých aspektoch charakterizuje dynamiku pokánia, predovšetkým však ide o návrat, odpoveď.

Návrat k čomu? K zdroju, k prameňu, k tej nevyčerpateľnej studni, ktorou je Jeho Slovo. Pôst je pre nás osobitným časom počúvania, chvíľou, v ktorej je každý pozvaný, aby realizoval Máriinu evokujúcu definíciu východnej tradície: „Celé ucho“. Pôst je časom radostného a úprimného počúvania, plného dôvery a schopného oddanosti.

Toto počúvanie nám pomáha vrátiť sa na správnu cestu, pozrieť sa do tváre pokušeniam pokrytectva, ktoré nosíme v srdci, ktoré nás nútia konať pre naše dobré meno, na obranu jedine našich definitívnych a slávnostných ideí. Pôst je cestou počúvania, aby sme sa naučili konať ako Učiteľ a spolu s Učiteľom, aby sme znovu objavili ľudskú identitu, ktorá je ešte viac „podobná“ tomu „Obrazu“, ktorý nám bol daný ako dar.

Pôst: čas ponechať našu „prašnú hlinu“ v rukách múdreho Hrnčiara, ktorý nás formuje, kým zo surovej podoby nevyformuje v nás ukrytú krásu Obrazu, často znečistenenú a zanesenú náboženskými praktikami, ktoré nemajú nič spoločné s vierou, ale ktoré na druhej strane usilovne podporujú naše bytie ako malých pokrytcov v neustálom hľadaní moci, slávy a bohatstva.

Pôstne obdobie, čas počúvania, aby sme sa stali poslucháčmi príbehu, ktorý si dnes viac ako kedykoľvek predtým vyžaduje prorokov, autentických mužov a ženy, zranených uzdravovateľov, hriešnikov, ktorým bolo odpustené, mužov a ženy, ktorí nežijú vyhláseniami a predvolebnými sľubmi, ktoré sú dobré pre všetky bruchá, ale mužov a ženy, ktorí sa odvážia otvoriť veľkonočné trhliny v hnedej oblohe celého ľudstva.

Autor: RD
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Čo obnoví rodinu?

18. február 2013 / duchovné cvičenia

teologie těla pro začátečníky

Ak budúcnosť ľudstva stojí na manželstve a rodine, je nutné aby aj manželstvo a rodina prešli obnovou. Táto obnova nespočíva v tvorbe akéhosi iného či...

Tri podmienky slobody

4. november 2020 / duchovné cvičenia

Tri podmienky slobody

Aby sme správne chápali evanjeliá, treba ich čítať v pôvodnom jazyku a v aktuálnom historickom kontexte ich vzniku. Málo kto z nás však na to má...

Približovali sa k nemu hriešnici

5. november 2020 / duchovné cvičenia

Približovali sa k nemu hriešnici

Včera sme počuli radikálne podmienky slobody voči Ježišovi - zbavenie sa falošnosti, rodinných pút, svojej povesti a oslobodenie sa od vlastnenia majetku a tak vziať kríž....

Bohatstvo slúži

18. september 2022 / duchovné cvičenia

Bohatstvo slúži

Ak mám bohatstvo a viem sa s ním deliť – robím si priateľov. Používam ho správne, som ten, ktorý pochopil, že život nemám pre seba ale pre druhých. Som...

N