Uskutočniť svoje meno ...Rozdával sediacim koľko chceli

A spoznali ho

3. apríl 2024 / Alberto Maggi, OSM

Vytlačiť Vytlačiť
A spoznali ho

Biblický komentár k dnešnému evanjeliu:

Lk 24, 13 - 35

Tak sa priblížili k dedine, do ktorej šli, a on sa tváril, že ide ďalej.
 
Ale oni naň naliehali: „Zostaň s nami, lebo sa zvečerieva a deň sa už schýlil!“
 
Vošiel teda a zostal s nimi. A keď sedel s nimi pri stole, vzal chlieb a dobrorečil, lámal ho a podával im ho. Vtom sa im otvorili oči a spoznali ho. Ale on im zmizol.
 
Boh je láska a láska netúži po ničom inom, len aby bola prijatá a milovaná; tam je doma, lebo On je naším domovom. Učeníci prosia tohto zvláštneho cudzinca: Zostaň s nami; v konečnom dôsledku je to výzva pre nás.
 
Vošiel, aby býval s nimi. A potom tam, v jeho prebyvaní s nimi, robí ono gesto posledného večera, ktoré pripomína jeho definitívne prebývanie s nami, gesto jeho života darovaného pre nás. Preto dáva sám seba, aby bol prijatý: Vezmite a jedzte, žite z toho. Vzal teda chlieb, požehnal ho, lámal a podával im. Gramaticky je tu použitý nedokonavý spôsob: stále sa dáva.
 
Stalo sa to, keď ležal za stolom, On s nimi a oni s Ním. A dívajúc sa na chlieb, uvidia, do hĺbky konečne porozumejú, otvoria sa im oči, po tom, čo im prostredníctvom Písma vysvetlil utrpenie. Otvoria sa im oči, aby pochopili zmysel Eucharistie: lásky, ktorá robí život chlebom pre iných, dokonca aj pre tých, ktorí ju zabíjajú. Tam sa oči dokorán otvoria, pred tou láskou, ktorá sa stala chlebom a životom.
 
A spoznali ho.
 
Len čo ho však spoznali, nezmizol – ako sa zle prekladá – ale stal sa neviditeľným. Nikam vôbec nezmizol, nestratil sa, je stále s nami. Predtým, ako bol s nami a my sme ho videli, nepoznali sme ho; keď sme ho spoznali a prijali, je v vás.
 
A ak ho chceš vidieť, pozri sa na svoju tvár, ktorá sa zmenila, na svoj život, ktorý sa zmenil, na spôsob, ako vnímaš sestru, brata, ktorý sa zmenil. Je to tvoja vlastná tvár, ktorá je odrazom jeho; aj ty si sa mu stal podobným. Keby bol viditeľný, doteraz by sme tam stáli a pozerali sa na neho bez toho, aby sme kráčali ďalej a mali oči otvorené pre bratov a sestry. Miesto toho musíme žiť tak, ako žil on. On nám ukázal, akí sme, že sme mu podobní.
Autor: Alberto Maggi, OSM
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Čo obnoví rodinu?

18. február 2013 / duchovné cvičenia

teologie těla pro začátečníky

Ak budúcnosť ľudstva stojí na manželstve a rodine, je nutné aby aj manželstvo a rodina prešli obnovou. Táto obnova nespočíva v tvorbe akéhosi iného či...

Nebo je stretnutie

28. november 2023 / duchovné cvičenia

Nebo je stretnutie

Pri čítaní evanjelia dnešného dňa nám až behá mráz po chrbte, keď si predstavíme že by sme toto všetko mali zakúsiť na vlastnej...

Tri podmienky slobody

8. november 2023 / duchovné cvičenia

Tri podmienky slobody

Aby sme správne chápali evanjeliá, treba ich čítať v pôvodnom jazyku a v aktuálnom historickom kontexte ich vzniku. Málo kto z nás však na to má...

Približovali sa k nemu hriešnici

5. november 2020 / duchovné cvičenia

Približovali sa k nemu hriešnici

Včera sme počuli radikálne podmienky slobody voči Ježišovi - zbavenie sa falošnosti, rodinných pút, svojej povesti a oslobodenie sa od vlastnenia majetku a tak vziať kríž....

N