SpäťÚvod / Články / Naše projekty / duchovné cvičenia / Umývanie nôh - služba, ktorá druhého pozdvihuje
Ježiš a JudášČo je pravda?

Umývanie nôh - služba, ktorá druhého pozdvihuje

6. apríl 2023 / Alberto Maggi, OSM

Vytlačiť Vytlačiť
Umývanie nôh - služba, ktorá druhého pozdvihuje

Biblický komentár k dnešnému evanjeliu:

Jn 13, 1 - 15

Pri večeri, keď už diabol vnukol Judášovi, synovi Šimona Iškariotského, aby ho zradil, Ježiš vo vedomí, že mu Otec dal do rúk všetko a že od Boha vyšiel a k Bohu odchádza, vstal od stola, zobliekol si odev, vzal plátennú zásteru a prepásal sa.
 
Potom nalial vody do umývadla a začal umývať učeníkom nohy a utierať zásterou, ktorou bol prepásaný.
 
Pri Eucharistii na pamiatku „Pánovej večere“ si vypočujeme známy Jánov text, ktorý opisuje gesto „Pána a Učiteľa“, ako umýva nohy učeníkom.
 
Judáš sa už rozhodol „predať“ Ježiša za 30 strieborných: podľa knihy Levitikus je to cena za otroka alebo ženu (a táto zvláštnosť už veľa objasňuje!). Ježiš teda vykoná tú odpudzujúcu úlohu, ktorá bola vlastná jednotlivcom, ktorých považovali za podriadených vzhľadom na ich nadriadených (otrok-pán; manželka-manžel; deti-otec; učeníci-učiteľ). Toto sa robilo vždy predtým než si sadli za stôl, nikdy nie počas stolovania.
 
Ježiš robí presne tak, ako vždy vo svojom živote: presne naopak! On, Pán a Učiteľ sa znižuje, čím prejavuje svoju skutočnú nadradenosť alebo kráľovské postavenie: gesto lásky, ktoré sa premieňa na službu.
 
Nejde však o službu vo všeobecnosti, ako to, o čom často kážeme: urobme niečo pre druhých, prejavme ochotu, atď... Nie, je to poskytovaná služba, ktorá robí z mužov a žien „pánov“ tým, že ich oslobodzuje, lebo sú oslobodení láskou, preto schopní zohnúť sa a robiť to isté, aby sa aj z druhých bratov a sestier rovnakým spôsobom stali „páni“.
 
Ježiš neumýva nohy preto, aby ukázal, že sa znižuje, ale preto, aby pozdvihol druhých a dal ľuďom pochopiť, že v jeho spoločenstve neexistujú hierarchie, „nadriadenosti“, prestížne stupne hodnosti (so zodpovedajúcim oblečením, šperkami a rôznymi ozdobnými drobnosťami, ktoré treba vystaviť a tak ukázať dosiahnutý stupeň).
 
V jeho spoločenstve sú páni, ktorí sa stávajú služobníkmi, lebo iba tí, ktorí sú naozaj slobodní, ako môže byť iba pán, sa môžu naozaj stať služobníkmi. Vtedy a len vtedy má zmysel pripásať si „zásteru služobníka“: len tak neurobíme gesto „Pána a Učiteľa“ vyprazdneným a zbytočným.
Autor: Alberto Maggi, OSM
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Čo obnoví rodinu?

18. február 2013 / duchovné cvičenia

teologie těla pro začátečníky

Ak budúcnosť ľudstva stojí na manželstve a rodine, je nutné aby aj manželstvo a rodina prešli obnovou. Táto obnova nespočíva v tvorbe akéhosi iného či...

Nebo je stretnutie

28. november 2023 / duchovné cvičenia

Nebo je stretnutie

Pri čítaní evanjelia dnešného dňa nám až behá mráz po chrbte, keď si predstavíme že by sme toto všetko mali zakúsiť na vlastnej...

Tri podmienky slobody

8. november 2023 / duchovné cvičenia

Tri podmienky slobody

Aby sme správne chápali evanjeliá, treba ich čítať v pôvodnom jazyku a v aktuálnom historickom kontexte ich vzniku. Málo kto z nás však na to má...

Približovali sa k nemu hriešnici

5. november 2020 / duchovné cvičenia

Približovali sa k nemu hriešnici

Včera sme počuli radikálne podmienky slobody voči Ježišovi - zbavenie sa falošnosti, rodinných pút, svojej povesti a oslobodenie sa od vlastnenia majetku a tak vziať kríž....

N