SpäťÚvod / Články / Naše projekty / duchovné cvičenia / Pokonaj sa včas ...
SviežosťPotvrdzovať dôstojnosť

Pokonaj sa včas ...

23. február 2024 / Alberto Maggi, OSM

Vytlačiť Vytlačiť
Pokonaj sa včas ...

Biblický komentár k dnešnému evanjeliu:

Mt 5, 20 - 26

„Ježiš povedal svojim učeníkom:
„Hovorím vám, ak vaša spravodlivosť nebude väčšia ako spravodlivosť znalcov Zákona a farizejov, nevojdete do nebeského kráľovstva.
Počuli ste, že otcom bolo povedané: Nezabiješ! Kto sa teda dopustí vraždy, pôjde pred súd. No ja vám hovorím: Pred súd pôjde každý, kto prechováva hnev proti svojmu bratovi. Kto povie svojmu bratovi ‚hlupák‘, pôjde pred veľradu. A ak mu povie ‚odpadlík‘, pôjde do hinnomského ohňa.
Keď teda prinášaš dar na oltár a tam si spomenieš, že tvoj brat má niečo proti tebe, nechaj svoj dar tam pred oltárom a choď sa najprv zmieriť so svojím bratom; až potom príď a obetuj svoj dar.
Pokonaj sa včas so svojím protivníkom, kým si s ním na ceste, aby ťa protivník nevydal sudcovi a sudca strážnikovi a aby ťa nevrhli do väzenia. Veru, hovorím ti, nevyjdeš odtiaľ, kým nezaplatíš do posledného haliera“.
 
Dnes nie je veľa čo povedať o Slove, ktoré nám Učiteľ ponúka. Pre Ježiša veriaci nie je ten, kto otrocky poslúcha nejaké príkazy, úzkostlivo sa riadi pokynmi, pridŕža sa dogiem s domnienkou, že takéto pridŕžanie sa postačuje na definovanie jeho identity.
 
Veriaci je ten, kto sa podobá Otcovi tým, že praktizuje lásku podobnú jeho láske. To je všetko: pre tých, ktorí chcú nasledovať Učiteľa, niet inej cesty. Nemudrujeme, nenariekame, že je to ťažké, nerobíme rozdiely. Buď si zo svojho „nepriateľa“ urobíš brata, alebo zostaneš ďaleko a budeš sa pozerať bez toho, aby si porozumel Človekovi z kríža. 
Autor: Alberto Maggi, OSM
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Čo obnoví rodinu?

18. február 2013 / duchovné cvičenia

teologie těla pro začátečníky

Ak budúcnosť ľudstva stojí na manželstve a rodine, je nutné aby aj manželstvo a rodina prešli obnovou. Táto obnova nespočíva v tvorbe akéhosi iného či...

Nebo je stretnutie

28. november 2023 / duchovné cvičenia

Nebo je stretnutie

Pri čítaní evanjelia dnešného dňa nám až behá mráz po chrbte, keď si predstavíme že by sme toto všetko mali zakúsiť na vlastnej...

Tri podmienky slobody

8. november 2023 / duchovné cvičenia

Tri podmienky slobody

Aby sme správne chápali evanjeliá, treba ich čítať v pôvodnom jazyku a v aktuálnom historickom kontexte ich vzniku. Málo kto z nás však na to má...

Približovali sa k nemu hriešnici

5. november 2020 / duchovné cvičenia

Približovali sa k nemu hriešnici

Včera sme počuli radikálne podmienky slobody voči Ježišovi - zbavenie sa falošnosti, rodinných pút, svojej povesti a oslobodenie sa od vlastnenia majetku a tak vziať kríž....

N