SpäťÚvod / Články / Tipy na výlet / Čermeľ – Alpinka
Kráľová, Lunterov rančRemata - celoročne

Čermeľ – Alpinka

4. november 2013 / Julián Tomaštík

Košický kraj / Košice

Vytlačiť Vytlačiť
Čermeľ – Alpinka

Košická pionierska/detská/mládežnícka železnica

V slávnych rokoch rozkvetu socializmu bola na podnet železničiarov bývalej Košickej dráhy, pracovníkov Československej autobusovej dopravy a Dopravného podniku mesta Košice, v Črmeľskom údolí neďaleko Košíc, vybudovaná Pionierska železnica, prvá na území vtedajšej ČSSR.

Ako jeden z mála pozitívnych pozostatkov vtedajšej doby funguje doteraz a plní svoj účel. Prevádzka na trati začína pravidelne 1. mája a končí poslednú augustovú resp. prvú septembrovú nedeľu.

Na východziu zastávku, teraz už Detskej železnice, "Čermeľ" sa dá dostať autobusovou linkou č. 29, prípadne autom (na mape treba hľadať Čermeľské údolie na sever od Košíc). Dĺžka trate je asi 4,5 km, čo vláčik zmákne za nejakých 20 minút.

Konečná stanica Alpinka je známym centrom oddychu pre Košičanov, keď sme tam boli my (leto 2006), bola slušne vybavená atrakciami pre deti (preliezky, pieskovisko, živé zvery) a je tam aj krčma :)

Tento výlet odporúčam najmä rodinám s malými deťmi, nakoľko nie je turisticky náročný a detiská sa vybláznia, ale nič nebráni ani „starým koňom“ zorganizovať si romantickú „vyjížďku ve dvou“.

P.S. Jednosmerné cestovné bolo v lete 2006 10 Sk. V Čiernom Balogu za polovičnú trať zaplatíte 60. Chápem, že majú sponzorov a finančnú podporu zabezpečuje aj mesto, ale predsa len je ten rozdiel brutálne veľký.

Odkaz na webstránku: www.kosice.sk/detskazeleznica
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Dukliansky priesmyk

Prešovský kraj / Svidník, Dukla
21. január 2013 / Tipy na výlet

Dukliansky priesmyk

Tento výlet odporúčame, najmä ak vás i deti zaujíma dejepis a druhá svetová vojna, alebo máte doma samých bojovných chlapov:) Ak sa vyberiete s...

Farma Hrašovík

Košický kraj / Hrašovík
1. február 2013 / Tipy na výlet

Farma Hrašovík

Nachádzame sa 4 km od Košíc v obci Hrašovik. Ponúkame jazdenie na koni pre deti aj dospelých, začiatočníkov a pokročilých. Naučíme Vás nielen...

Na zrúcaninu s rodinou

Banskobystrický kraj / Šášovské podhradie
1. máj 2013 / Tipy na výlet

Na zrúcaninu s rodinou

Skutočne nenáročný výlet pre rodinu aj s malými deťmi ponúka v plnej paráde zrúcaninu Šášovského hradu, strmé vyhliadky, možnosť...

Katarínka

Trnavský kraj / Dechtice - Katarínka
1. november 2013 / Tipy na výlet

Katarínka

Navštíviť Katarínku, znamená vstúpiť do ticha a vidieť ovocie práce, ktorou tu prispeli tisícky mladých ľudí od roku 1994, kedy bola...

N