SpäťÚvod / Články / Naše projekty / advent s rodinou / Vianočný pozdrav netradične (3. 12. 2015)
(Ne) chváľte ma! (2. 12. 2015)Tajný život v našej skrini (4. 12. 2015)

Vianočný pozdrav netradične (3. 12. 2015)

3. december 2015 / Maroszovci, Martin Slíž

Vytlačiť Vytlačiť
Vianočný pozdrav netradične (3. 12. 2015)

Máme radi advent s deťmi.

Máme pocit, že príprava na Vianoce je niekedy ešte krajšia ako Vianoce samotné – na nič sa nehráme, užívame si chvíle prípravy na Vianoce s deťmi akosi spontánne, ešte bez vianočného gala, tak teplákovo, domácky... a to máme na tom najradšej.

Ponúkame pre inšpiráciu tip na predvianočnú aktivitu s deťmi:

 

Urobme si hudobné videjko

Každoročne pred Vianocami nasadíme v aute „zimný“ playlist – deťom sa z neho najviac páčia koledy od Tublatanky.

Jedného večera nám napadlo, že keď tie koledy deti tak bavia, tak vyrobíme aj my vlastný hudobný pozdrav.

Nie je to extrémne náročné, takže ak máte v rodine aspoň aký taký vzťah k hudbe, a aspoň jeden z rodičov má chuť a trochu času pre spracovanie hudby a videa, ponúkame Vám tento tip, ako nahradiť papierový vianočný pozdrav hudobným. Týmto ekologickým počinom šetríte lesy, alebo si aspoň s čistým svedomím môžete kúpiť normálny stromček :-) 

 

Kroky na prípravu:

  1. Vopred sa obrníme trpezlivosťou a necháme si na prípravu dosť času pred Vianocami (tento bod si treba opakovať počas ďalších krokov viackrát)
  2. Vyberieme koledu alebo vinš, ktorý deti naučíme (stačí jedna strofa)
  3. Pomocou lepšieho mikrofónu nahráme hudobný podklad tak, ako vieme. Na spracovanie hudobného podkladu sa dá použiť napr. program Audacity (freeware)
  4. Do hudobného podkladu sa pokúsime nahrať deti – viď bod 1, nepôjde to na prvýkrát :-)
  5. Keď sme s hudbou spokojní, uložíme finálnu zvukovú stopu a ide sa na video.
  6. Deti natočíme ako spievajú a hrajú koledu – my sme používali bežnú kameru z mobilu, nič profi (najväčšia zábava je nakoniec pozrieť si spätne nepodarené zábery – „making of“).
  7. Video zostriháme podľa potreby – existuje množstvo freeware softvérov na spracovanie videa, napr. Windows Movie Maker, VSDC Free Video Editor a pod. Toto nie je typická adventná aktivita pre rodičov s deťmi, ale na druhej strane – aj otec potrebuje pred Vianocami trochu stíšenia a relaxu, toto je na to ideálny priestor :-)
  8. Po zostrihaní pošlete pozdrav známym. 

 

Náš minuloročný výsledok je tu:

Pekný advent!

Maroszovci 

 

Božie slovo + biblický komentár

Ježiš povedal svojim učeníkom: „Nie každý, kto mi hovorí: ‚Pane, Pane,‘ vojde do nebeského kráľovstva, ale iba ten, kto plní vôľu môjho Otca, ktorý je na nebesiach.

A tak každý, kto počúva tieto moje slová a uskutočňuje ich, podobá sa múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica a oborili sa na ten dom, ale dom sa nezrútil, lebo mal základy na skale.

A každý, kto tieto moje slová počúva, ale ich neuskutočňuje, podobá sa hlúpemu mužovi, ktorý si postavil dom na piesku. Spustil sa dážď, privalili sa vody, strhla sa víchrica, oborili sa na ten dom a dom sa zrútil; zostalo z neho veľké rumovisko.“  (Mt 7, 21. 24-27)

 

V Jánovom evanjeliu v tretej hlave čítame rozhovor s Nikodémom a pri ňom odznie zaujímavá myšlienka "kto koná pravdu ide na svetlo..."

Neskôr - keď Ježiš stojí pred Pilátom - Ježiš hovorí "Kto je v pravde, počúva môj hlas...". Pilát tomu nemôže rozumieť, lebo podobne ako my - teda asi - považuje pravdu za filozofický a teda teoretický problém. Ježiš nie!

Pravda, o ktorej Ježiš vydáva svedectvo až po preliatie krvi (čin, akt, skutok) sa rovná konkrétnej láske k človeku. Ide teda o skutky, o životný štýl. Vďaka nemu - životnému štýlu lásky - človek sa uschopňuje počúvať hlas Pravdy. (Čo asi tak potom bude modlitba?)

To isté sme počuli v dnešnom texte evanjelia. Toto znamená plniť vôľu Otca, to znamená počúvať Ježišove slová a dávať im život v konkrétnom skutku lásky.

Toto presne a nič iné, znamená budovať dom na skale.

 


 

Zaujal vás ADVENT S RODINOU?

Prihláste sa k pravidelnému odoberaniu každodenných noviniek počas projektu, od 29. 11. 2015 do 24. 12. 2015.

Zároveň sa môžete aj Vy podeliť o svoje skúsenosti a zážitky z Vašich rodín. Prispejte do spoločnej pokladnice ADVENT S RODINOU - napíšte nám.

Tešíme sa na spoločný čas v našich rodinách, a aj spoločný čas s Vami na stránkach ZAOSTRI.


     


    

Autor: Maroszovci, Martin Slíž
Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Ako byť spolu (01)

4. december 2013 / advent s rodinou

Ako byť spolu (01)

Ako si spoločne "užiť" očakávanie Vianoc? Ako v týchto dňoch prípravy byť viac spolu? My v ZAOSTRI sme trochu nad tým rozmýšľali... a chceme sa s Vami...

Prvá sviečka (29. 11. 2014)

29. november 2014 / advent s rodinou

Prvá sviečka (29. 11. 2014)

Už je u nás tradíciou, že sa rozčúlim, keď sa v letákoch hypermarketov koncom septembra objavia prvé, jemné upozornenia na príchod Vianoc. Myslím si, že...

Pečieme oblátky (14. 12. 2014)

14. december 2014 / advent s rodinou

Pečieme oblátky (14. 12. 2014)

Bol to taký spontánny nápad - oplatky nám každoročne pečú naše obe babky. Vždy nám dodajú plné krabice. Ale atmosféra pečenia oplatok v krabici...

Advent s rodinou 2014

21. november 2014 / advent s rodinou

Advent s rodinou 2014

Aj v tomto roku ponúkame v projekte ADVENT S RODINOU pár inšpirácií ako nahromadiť bohatstvo, ktoré sa naplno prejaví nielen pod stromčekom, ale zostane...

N