To je krátky citát zo záverečného vyhlásenia pápeža a ruského patriarchu, ktorí sa stretli včera v Havane.
Išlo historicky o prvé stretnutie predstaviteľov katolíckej a ruskej pravoslávnej cirkvi - ktoré sú rozdelené už tisíc rokov. O stretnutie sa v deväťdesiatych rokoch usiloval aj pápež Ján Pavol II., ale za daných historických okolností to vtedy nebolo možné.
Stretnutie pápeža Františka a patriarcha Moskvy celej Rusi Kirilla sa podľa plánu konalo v jednom zo salónov letiskovej haly a začalo približne o 20:30 nášho času.
Súkromný rozhovor prebehol za účasti dvoch tlmočníkov a trval približne dve hodiny. Potom podpísali spoločné vyhlásenie a každý niekoľkými slovami zhrnul svoje dojmy z tohto stretnutia.
Najprv sa ujal slova moskovský patriarcha Kirill:
"Diskusia boła vysoko obsažná umožnila nám vypočuť a pochopiť naše postoje. Výsledky mi dovoľujú povedať, že obe cirkvi môžu aktívne spolupracovať na obranu kresťanstva v celom svete, a s plnou zodpovednosťou, aby nedošlo k vojne, aby bol všade rešpektovaný ľudský život a boli posilnené základy mravnosti, rodiny a človeka."
Pápež František poďakoval Kirillovi za "bratskú pokoru" a mimo iného povedal:
"Hovorili sme ako bratia, máme rovnaký krst, sme biskupmi. Hovorili sme o našich cirkvách a našli sme zhodu v tom, že jednota sa vytvára na ceste. Hovorili sme zreteľne, bez okolkov a priznám sa, že som zakúsil útechu Ducha v tomto dialógu. Nechcem odísť bez Toho - povedal František - aby som vyjadril svoju mocnú a vrúcnu vďaku Kube, kubánskemu ľudu a jeho tu prítomnému prezidentovi. Ak to takto pôjde ďalej, stane sa Kuba hlavným Mestom jednoty," dodal s úsmevom Pápež.
Zo záverečného spoločného vyhlásenia vyberáme:
6. Vedomí si pretrvávania mnohých prekážok, želáme si, aby naše stretnutie napomohlo obnoveniu tejto jednoty chcenej Bohom, za ktorú sa modlil Kristus. Kiež naše stretnutie inšpiruje kresťanov celého sveta, aby sa modlili k Pánovi s obnoveným zápalom za plnú jednotu všetkých jeho učeníkov. Vo svete, ktorý od nás očakáva nielen slová, ale konkrétne činy, kiež sa toto stretnutie stane znamením nádeje pre všetkých ľudí dobrej vôle!
7. V našom odhodlaní urobiť všetko, čo je potrebné, aby sme prekonali historické nezhody, ktoré sme zdedili, chceme zjednotiť naše sily vo vydávaní svedectva o Kristovom evanjeliu a spoločnom dedičstve Cirkvi prvého milénia, odpovedajúc spoločne na výzvy súčasného sveta. Pravoslávni a katolíci sa musia naučiť svorne vydávať svedectvo o pravde v oblastiach, v ktorých je toto možné a potrebné. Ľudská civilizácia vstúpila do obdobia epochálnej zmeny. Naše kresťanské svedomie a naša pastoračná zodpovednosť nám nedovoľujú zostať ľahostajnými pred výzvami, ktoré požadujú spoločnú odpoveď.
13. V tejto znepokojujúcej dobe je medzináboženský dialóg nevyhnutne potrebný. Rozdiely v chápaní náboženských právd nesmú zabrániť osobám rôznych vierovyznaní žiť v mieri a harmónii. Za súčasných okolností majú náboženskí vodcovia zvláštnu zodpovednosť viesť svojich veriacich k duchu úctivosti voči presvedčeniam tých, ktorí patria do iných náboženských tradícií. Absolútne neakceptovateľné sú snahy ospravedlňovať kriminálne činy pod heslom náboženstva. Žiaden zločin nemôže byť vykonaný v Božom mene, «veď Boh nie je Bohom neporiadku, ale pokoja» (1 Kor 14,33).
4. február 2013 / zo sveta...
Švajčiarsky časovkársky špecialista Fabian Cancellara odstúpil z cyklistickej Tour de France a odcestoval do vlasti za svojou tehotnou manželkou. Jeho tím RadioShack si musel bez...
13. január 2014 / zo sveta...
„Chcela by som touto pesničkou pozdraviť pánov a panie z Európskeho parlamentu. Tiež tých, ktorí za nimi stoja, s obrovskými balíkmi peňazí...
23. január 2014 / zo sveta...
"Som proti interrupciám a verím v manželstvo ako nerozlučné spojenie muža a ženy na celý život." Filipínsky senát prijal rezolúciu, ktorou sa...
20. marec 2017 / zo sveta...
Spevák Nick Cannon dnes žije vďaka rozhodnutiu svojej mamy ujsť z potratovej kliniky. Jeho pieseň má o to väčšiu výpovednú hodnotu... Nech sa páči, vďaka...