SpäťÚvod / Články / Aktuality / zo sveta... / Podpora kresťanky odsúdenej na smrť
Neodsudzujme tých ktorí zlyhaliDedičstvo Jána Pavla II.

Podpora kresťanky odsúdenej na smrť

28. júl 2014 / Anastázia Strečková

Vytlačiť Vytlačiť
Podpora kresťanky odsúdenej na smrť

Pápež František sa stretol 24. júla 2014 s rodinou sudánskej kresťanky Meriam Ishag.

Taliansko sa od začiatku jej prípadu diplomaticky angažovalo a to zvlášť prostredníctvom znalca ľudských práv a zástupcu ministerstva zahraničných vecí Talianska - Lapa Pistelliho.

Rodinu prijal v Dome sv. Marty pápež František o 13.00 hod. a pobudol s nimi asi pol hodinu. Poďakoval za svedectvo ich viery ktoré obaja manželia dávajú, za ich odvahu a vytrvalosť. Manželia rovnako vyslovili vďačnosť, pretože cítili pápežovu blízkosť a modlitbu celej Cirkvi a všetkých ľudí dobrej vôle. (viac TU)

 


Meriam Yahia Ibrahim Ishag bola 23. júna 2014 prepustená na slobodu. Dnes je už opäť pri svojom manželovi a oboch deťoch.

Za jej oslobodenie sa zasadzovali milióny ľudí na celom svete - vďaka patrí každému, kto akýmkoľvek spôsobom k tomu prispel.

 


Mladá 27-ročná kresťanka Meriam Yahia Ibrahim Ishag bola 15. mája 2014 odsúdená v severoafrickom Sudáne na trest smrti - a to aj napriek tomu, že je tehotná. Dôvodom bolo to, že sa nevzdala svojej kresťanskej viery. 

Ihneď sa vznieslo veľké pobúrenie verejnosti a mnohí žiadajú o jej prepustenie.

Český katolícky kňaz Tomáš Halík v otvorenom liste z 20. mája 2014 vyzval českú moslimskú komunitu, aby sa sudánskej kresťanky zastali a aby vystúpili proti zlu, ktoré má byť vykonané v mene islamského práva. Celý text jeho listu uverejnil postoy.sk vo svojom článku.

Dňa 22. mája 2014 sa Kolektív českých moslimov pridal na stranu Tomáša Halíka a podporil ho aj predseda Ústredia moslimských obcí.

Meriam Ibrahim Ishagová je dcérou moslimského otca, bola však vychovávaná matkou - kresťankou z Etiópie, keďže otec s nimi podľa jej slov nežil. Meriam sa neskôr vydala za juhosudánskeho kresťana Gabriela Waniho. Koncom minulého roka ju však na základe udania zatkli sudánske úrady. Islamské právo šaría nepovoľuje moslimským ženám sobáš s nemoslimskými mužmi a ich spolužitie klasifikuje ako cudzoložstvo.

 

Súd Meriam vo februári tohto roku za tento údajný prečin potrestal 100 ranami bičom. Hoci Meriam počas súdu tvrdila, že bola vždy kresťankou a teda sa na ňu tieto zákony nevzťahujú, súd obvinenie naopak rozšíril na odpadlíctvo a vyriekol, že ak sa do 15. mája nevráti k moslimskej viere, čaká ju trest smrti. Meriam to odmietla urobiť. V súčasnosti je v ôsmom mesiaci tehotenstva, vo väzení je držaná aj so svojím 20-mesačným synom, ktorého súd odňal jeho kresťanskému otcovi.

 

O prepustenie Meriam žiadajú už viaceré petície - môžeme sa pridať:

 

Správa z 31. mája 2014: Meriam bude prepustená na slobodu

Podľa agentúry AFP zástupca sudánskeho ministerstva zahraničia oznámil, že Meriam bude v nasledujúcich dňoch prepustená na slobodu. V utorok 27. mája 2014 vo väzení porodila dievčatko.

Ilustračné foto: halik.cz;  citizengo.org

Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Skôr z Tour de France k rodine

4. február 2013 / zo sveta...

Skôr z Tour de France k rodine

Švajčiarsky časovkársky špecialista Fabian Cancellara odstúpil z cyklistickej Tour de France a odcestoval do vlasti za svojou tehotnou manželkou. Jeho tím RadioShack si musel bez...

Pieseň na želanie - europoslancom

13. január 2014 / zo sveta...

Pieseň na želanie - europoslancom

„Chcela by som touto pesničkou pozdraviť pánov a panie z Európskeho parlamentu. Tiež tých, ktorí za nimi stoja, s obrovskými balíkmi peňazí...

Miss World 2013: "Sex patrí do manželstva"

23. január 2014 / zo sveta...

Miss World 2013: "Sex patrí do manželstva"

"Som proti interrupciám a verím v manželstvo ako nerozlučné spojenie muža a ženy na celý život." Filipínsky senát prijal rezolúciu, ktorou sa...

Can I Live? (Môžem žiť?)

20. marec 2017 / zo sveta...

Can I Live? (Môžem žiť?)

Spevák Nick Cannon dnes žije vďaka rozhodnutiu svojej mamy ujsť z potratovej kliniky. Jeho pieseň má o to väčšiu výpovednú hodnotu... Nech sa páči, vďaka...

N