SpäťÚvod / Články / Odporúčame / knihy / Mamy v jednom kole...
Chiara Corbella PetrilloVýchova novodobého rytiera

Mamy v jednom kole...

16. september 2014 / Letitia Tiba

Vytlačiť Vytlačiť
Mamy v jednom kole...

E-knihu od Holly Pierlot: Mamy v jednom kole... a ako z neho von som si stiahla (zadarmo) už veľmi dávno (link na konci článku). A hneď som sa pustila do čítania. Bola som nadšená.

(Pozn.: kniha je momentálne dostupná len v češtine TU)

Autorka popisovala síce dosť inú situáciu, než bola u nás doma, ale z jej slov som cítila nádej, že ponúka riešenie aj mojich problémov.

Hlavnou témou knihy je "návod", ako si rozdeliť čas, aby sme stihli všetko potrebné a zároveň sa nezbláznili z množstva povinností, ktoré ako mamy musíme zvládnuť.

Autorka opisuje svoj život matky strhanej mnohými povinnosťami, ktoré na ňu neustále kričali zo všetkých kútov domu a samozrejme tiež ústami všetkých jej detí. Keď sa venovala jednému dieťaťu, ostatné ju práve tiež "nutne potrebovali". Kým upratovala jednu izbu, deti zatiaľ v druhej robili neporiadok. Keď sa chcela učiť so staršími, mladším deťom chýbala jej pozornosť (Holly učila svoje deti v domácej škole). A tak ďalej.

Na zbláznenie. A o nejakom voľnom čase, kedy by mohla po všetkom tom strese zregenerovať, sa jej nemalo kedy ani snívať.

Určite to mnohé poznáte, hlavne kým ste na materskej. Ale po nástupe do práce sa to zvyčajne nezlepší, skôr naopak.

V tomto zúfalom stave Holly prosila Ježiša, aby jej pomohol zvládnuť situáciu. A Ježiš zdanlivo neodpovedal. No nakoniec našla odpoveď. Nazvala ju "regulou matky".

"Regula" spočíva v dvoch veciach - rozdeliť si čas medzi všetky dôležité priority, stanoviť si dobrý časový harmonogram, do ktorého zahrnie všetky svoje potreby, potreby svojej rodiny a svojich detí.  Keď si autorka naplánovala deň tak, že vedela, kedy uprace kuchyňu, kedy operie oblečenie pre celú rodinu, čo budú robiť deti kým...

Odrazu sa celá situácia upokojila. Každý vedel, kedy je čas upratovať (a že to bude trvať len pol hodinu, nie večne). Každé dieťa vedelo, kedy sa mu mama bude naplno venovať - a len jemu, takže sa nemuselo dožadovať jej pozornosti v inom čase. Každé dieťa vedelo, čo má (môže) robiť, kým sa mama venuje inému (a že na túto aktivitu nebude mať čas inokedy), takže sa nenudilo. Každý videl svoj prínos k chodu spoločnej domácnosti.

A mamička už nemusela nervózne pobehovať po byte v snahe upratať všetko naraz. Alebo naopak pod ťarchou všetkých tých nekonečných povinností rezignovať. Hoci teraz na ňu žmurká kôš plný prádla, vie, že ho vyperie zajtra ráno. Hoci vidí fľaky na dlážke, vie, že ju umyje večer. A s prekvapením zistila, že jej ostalo ešte niekoľko hodín voľného času, ktorý môže použiť ako bude chcieť. Napríklad na relax, ručné práce, alebo nejaký projekt, či prácu v záhradke.

Našla si v kalendári tiež čas pre svojho manžela a samozrejme pre svoj duchovný život, aj pre zregenerovanie počas "voľného dňa matky". Vtedy sa o deti musí postarať ocko.

Ale nejde iba o rozvrh hodín, časový plán. Dôležitou súčasťou regule je vedieť prečo (a pre Koho) to robím. Nejde iba o to, nasáčkovať všetky povinnosti do jednotlivých dní tak, aby sa "všetko stihlo". Tak by sme to dlho nevydržali.

Ale musíme splniť všetky svoje potreby. A na samom začiatku potrebu po duchovnej potrave, po zmysle svojho života, vedomie, že "Všetko čo robím, robím pre Pána."

Potom sa celý náš život, akokoľvek naplnený povinnosťami, stáva jednou nepretržitou modlitbou. Modlitbou, ktorou dávam svoj život Bohu. Modlitbou, cez ktorú Boh posilňuje svoju kráľovnú a dáva jej silu neprestajne milovať. Milovať aj (niekedy otravných) svojich blízkych.

Môžem  povedať, že táto kniha stála na začiatku i pri zavŕšení jednej mojej životnej etapy. Možno o tom niekedy napíšem viac.

Keď sa mi nedarilo a strácala som nádej na zmenu k lepšiemu, keď ma práve táto kniha nakopla, keď som vďaka nej a podľa jej vzoru začala... a po čase dozrievania, hľadania a nachádzania nakoniec našla. Uvidíme, ako to pôjde ďalej. Ale zatiaľ sa zdá, že tejto knihe (samozrejme nielen jej) môžem vďačiť za veľa.

Veď skúste, a presvedčte sa aj vy, ak máte pocit, že sa vás táto téma týka.

 


e-knihu si môžete stiahnuť na tejto adrese:

Knižné vydanie si môžete kúpiť napríklad tu:

Ilustrácie prevzaté z e-knihy:


Diskusia (0)
Zatiaľ žiadny komentár
Nový komentár
Pridať príspevok
Registrovať sa môžete TU. Prihlásiť sa môžete TU.
Podobné články

Ľaváci a ich výchova

27. september 2012 / knihy

Ľaváci a ich výchova

Zhruba každé desiate dieťa je ľavák. Narodí sa do sveta, ktorý je uspôsobený pre pravákov. Može to so sebou prinášať v prvom rade radosť, ale i...

Děti a pět jazyků lásky

27. september 2012 / knihy

Děti a pět jazyků lásky

Ako učiteľka sa pri svojej práci stretávam s rôznymi deťmi. Päť jazykov lásky pre deti mi pomohlo lepšie pochopiť, prečo sú deti, ktoré sa nevedia dočkať...

Poklady pod snehom

18. február 2013 / knihy

poklady pod snehom

Blíži sa jedno z najkrajších období v roku a mnohí z nás sa na neho budú chcieť vo svojich rodinkách pripravovať. Jedna z možností je aj tento...

Dcéra má šestnásť - je čas na...

16. apríl 2013 / knihy

náramok

... niečo výnimočné! Ako to však urobiť, keď chceme povedať tak veľa dôležitého a pritom nevyrobiť ničnehovoriaci "trápny okamih"? Inšpirujme sa -...

N